За порушення правил зупинки, стоянки, паркування, згідно Кодексу про адміністративні правопорушення, передбачений не лише адміністративний штраф, але й евакуація транспортного засобу шляхом його тимчасового затримання й доставлення на штрафмайданчик.
Штраф за порушення ПДР
Порушення правил зупинки і стоянки, згідно ч. 1 ст. 122 КУпАП, передбачає штраф в розмірі 340 грн. Згідно ч. 3 ст. 122 КУпАП, зупинка на смузі для маршрутних транспортних засобів, порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху карається штрафом в розмірі 680 грн.
Зупинка чи стоянка транспортних засобів на місцях, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю (крім випадків вимушеної стоянки), а так само створення перешкод водіям з інвалідністю або водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у зупинці чи стоянці керованих ними транспортних засобів, неправомірне використання на транспортному засобі розпізнавального знака “Водій з інвалідністю” карається штрафом від 1020 грн. до 1700 грн.
А є ще порушення, яке для багатьох буде неочікуваним. Зупинка чи стоянка транспортних засобів на місцях, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, а так само створення перешкод водіям транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, у зупинці або стоянці – штраф від 340 до 510 грн.
Однак не у всіх випадках порушення правил зупинки чи стоянки може мати наслідок – евакуація транспортного засобу за порушення ПДР.
Евакуація транспортного засобу за порушення правил зупинки чи стоянки
Закон дозволяє тимчасове затримання транспортного засобу шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку лише у випадках, якщо транспортний засіб стоїть із порушенням ПДР і при цьому суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху, якщо транспортний засіб.
Отже, виключні випадки, коли ваш автомобіль можуть евакуювати:
1) транспортний засіб поставлено на проїзній частині у два і більше рядів;
2) автомобіль розташовано у заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, а саме:
а) на залізничних переїздах;
б) на трамвайних коліях;
в) на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, у тунелях;
г) на пішохідних переходах і ближче 10 метрів до них з обох боків, крім випадків зупинки для надання переваги в русі;
ґ) на перехрестях та ближче 10 метрів від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;
д) на проїзній частині, де відстань між суцільною лінією розмітки чи протилежним краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 метрів;
е) ближче 30 метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а за їх відсутності – ближче 30 метрів від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;
є) ближче 10 метрів від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання;
ж) у місцях, де буде неможливим зустрічний роз’їзд або об’їзд транспортного засобу, що зупинився;
з) ближче 10 метрів від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду;
и) розташовано на позначених відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою місцях, призначених для паркування транспортних засобів, оснащених електричними двигунами;
3) своїм розташуванням автомобіль робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, у тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування та пішоходів із дитячими колясками;
4) авто розташовано на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту;
5) транспортний засіб розташовано на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці;
6) автомобіль перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації;
7) розміщення транспортного засобу порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двох або більше смугах руху.
Даний перелік є вичерпним. Тільки в зазначених випадках інспектор з паркування чи патрульний поліцейським мають право ініціювати затримання транспортного засобу і його доставки на штрафмайданчик. Фактично це робиться для усунення тієї перешкоди, яку створює автомобіль.
Як повернути евакуйований транспортний засіб
Повернення тимчасового затриманого автомобіля відбувається невідкладно після сплати штрафу за вчинене порушення ПДР та оплати вартості послуг із транспортування та/або зберігання транспортного засобу.
Вартість послуг евакуатора і зберігання автомобіля на майданчику є регламентованою.
Так, за евакуатор доведеться сплатити 600 грн., якщо вага автомобіля не перевищує 2000 кг., 700 грн. – автомобіль важить від 2 до 3 т. і 850 грн. – маса авто більше 3000 кг.
Вартість зберігання транспортного засобу – 120 грн./доба – перші сім діб і 20 грн. за кожну наступну доби.
Тільки сплативши штраф за порушення ПДР (з яким ви можете не погоджуватися), вартість послуг евакуатора (які ви не замовляли) та вартість послуг зберігання транспортного засобу (знову ж, ви їх не замовляли), вам повернуть автомобіль.
Чи можна оскаржити штраф за порушення правил зупинки чи стоянки
Закон прописаний так, що навіть, якщо ви не погоджуєтеся із виписаним штрафом і вважаєте. що не порушували ПДР, для того щоб забрати із штрафмайданчика ТЗ, штраф потрібно сплатити.
Однак, це не позбавляє автовласника права на оскарження штрафу за порушення ПДР в суді. Ви можете подати позов до суду, скасувати штраф, а потім, отримавши відповідне судове рішення, зайнятися поверненням усіх понесених витрат (розмір штрафу, послуги евакуатора і зберігання авто). Досить багато штрафів за порушення правил зупинки і стоянки – скасовуються.
Як оскаржити штраф за порушення ПДР.
Раніше АвтоЮрист розповідав про причини зупинки транспортного засобу поліцейським.
Щоб не пропускати важливі події, підпишіться на нас в соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал