Оскарження штрафів

Штраф за денні ходові вогні або ближнє світло фар

Автомобільний рік умовно можна поділити на дві частини: літню і зимову. Пов’язано це перш за все зі зміною дорожньої обстановки, зміною стилю водіння і за наявністю деяких законодавчих норм, які діють в якийсь конкретний період.

Згідно пункту 9.8 Правил дорожнього руху, з 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу — ближнє світло фар.

Як в Європі

В українських ПДР така вимога є сезонною, однак в ряді європейських країн (Естонія, Швеція, Норвегія, Швейцарія, Чорногорія, Латвія, Сербія, Боснія і Герцеговина, Фінляндія, Словенія тощо) з увімкненим ближнім світлом фар у світлу пору доби потрібно їздити завжди і всюди. Банально, але це просто питання безпеки дорожнього руху.

Наприклад, у Швейцарії, за те, що автомобіль буде рухатися у світлу пору доби без увімкнених денних ходових вогнів або ближнього світла фар (у будь яку пору року), або в тунелі (навіть освітленому) вдень без ближнього світла фар, водію доведеться сплатити штраф – 40 CHF.

У Норвегії за відповідне порушення штраф вельми вражаючий – 2800 норвежських крон, що в перерахунку на гривні – більше 9700 грн.

Фінляндія диференціює штрафи за денні ходові вогні (і в цілому за порушення ПДР) в залежності від доходів порушника. Якщо, наприклад водій, який здійснює рух без увімкнених денних ходових вогнів вдень, заробляє 500 євро на місяць, штраф складе 112 євро. Якщо дохід водія – 1000 євро на місяць, штраф за таке ж порушення – 184 євро.

На думку патрульного поліцейського

За порушення вимоги українських ПДР щодо руху з увімкненим ближнім світлом фар, патрульні поліцейські виносять постанови за порушення ПДР згідно ч. 2 ст. 122 КУпАП та притягують водіїв до адміністративної відповідальності за порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку. За таке правопорушення передбачений адміністративний штраф у розмірі 510 грн.

Судова практика по штрафу за денні ходові вогні

На нашу думку, за рух у світлу пору доби без увімкнених денних ходових вогнів чи ближнього світла фар, водія не можна притягнути до адміністративної відповідальності згідно ч. 2 ст. 122 КУпАП. Усі такі постанови поліцейських, якими на водіїв накладається штраф за порушення ПДР, можна оскаржити в суді.

Пункт 9.8 Правил дорожнього руху врегульовує питання використання денних ходових вогнів або ближнього світла фар як попереджувальних сигналів. Коли патрульний поліцейський обвинувачує водія в порушенні вимог п. 9.8 ПДР, він звинувачує водія в порушенні правил користування саме попереджувальними сигналами.

Частина 2 статті 122 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил користування попереджувальними сигналами саме при початку руху чи зміні його напрямку.

Однак, п. 9.8 ПДР регулює використання попереджувальних сигналів під час руху.

Правила користування попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку регулюються пп. 9.2 – 9.4 Правил дорожнього руху.

Таким чином, водії не можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП за порушення вимог п. 9.8 ПДР, а саме за неввімкнення за межами населеного пункту з 01 жовтня до 01 травня денних ходових вогнів або ближнього світла фар. Разом з цим, таке ігнорування п. 9.8 ПДР містить ознаки адміністративного правопорушення передбаченого статтею 125 КУпАП – інші порушення правил дорожнього руху.

Згідно статті 125 Кодексу України про адміністративні правопорушення, інші порушення правил дорожнього руху, крім передбачених статтями 121-128, частинами першою і другою статті 129, статтями 139 і 140 цього Кодексу, передбачають санкцію у виді попередження.

Щоб не пропускати важливі події, підпишіться на нас в соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Як оскаржити штраф за порушення ПДР.

Related Posts