Позбавлення права керувати транспортними засобами – санкція, виключна компетенція щодо застосування якої є у суду. Тобто, жодний орган, у т.ч. патрульна поліція, крім суду, не мають повноважень саме на позбавлення водійських прав.
У випадку вчинення водієм дій, які на думку патрульного поліцейського, слідчого з розслідування ДТП, можуть містити ознаки правопорушення, за яке передбачено позбавлення прав, вони можуть лише тимчасово вилучити посвідчення водія, а справу для остаточного вирішення, передають в суд.
Сьогодні водія може бути позбавлено права керувати транспортними засобами за такі правопорушення:
- за повторні порушення, передбачені ч.ч. 1, 2, 3, 8 ст 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
Керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів; – позбавлення водійських прав на строк від 3 до 6 місяців.
Керування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації; – позбавлення водійських прав на строк від 3 до 6 місяців.
Керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов’язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов; – позбавлення водійських прав на строк від 3 до 6 місяців.
Керування водієм транспортним засобом, щодо якого порушено обмеження, встановлені Митним кодексом України, а саме: порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту; транспортний засіб використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні; транспортний засіб передано у володіння, користування або розпорядження особі, яка не ввозила його на митну територію України або не поміщувала в митний режим транзиту. – позбавлення водійських прав на рік.
- створення аварійної обстановки, тобто дій, які примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян (ч. 5 ст. 122 КупАП) – позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
- Невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів – вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу (ч. 1 ст. 122-2 КУпАП) – позбавлення водійських прав на строк від трьох до шести місяців.
- Залишення місця ДТП (ст. 122-4 КупАП) – позбавлення прав на строк від одного до двох років.
- Порушення правил руху через залізничні переїзди (ч. 2, 3 ст. 123 КупАП) – позбавлення права керувати транспортними засобами строком від шести місяців до трьох років.
- Порушення Правил дорожнього руху, що спричинило ДТП (ст. 124 КУпАП) – позбавлення водійських прав на строк від шести до дванадцяти місяців.
- Керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (ч. 3 ст. 126 КУпАП) – позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
- Повторне протягом року керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами (ч. 5 ст. 126 КУпАП) – позбавлення водійських прав на строк від п’яти до семи років.
- Керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, відмова пройти огляд на стан сп’яніння, передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває у стані сп’яніння (ст. 130 КупАП) – позбавлення водійських прав на строк від одного до десяти років.
- Порушення правил безпеки дорожнього руху, в результаті чого потерпілі отримали травми середньої тяжкості, тяжкі травми, загинув один або декілька потерпілих (ст. 286 Кримінального кодексу – ДТП з потерпілими) – позбавлення права керувати транспортними засобами до трьох років.
- Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, тяжке тілесне ушкодження, смерть потерпілого або загибель кількох осіб (ст. 286-1 Кримінального кодексу – ДТП з потерпілими, вчинена водієм у стані сп’яніння) – позбавлення водійських прав до десяти років.