Правила дорожнього руху передбачають, що у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи.
Правило, про яке мало хто знає, та ще менше тих, хто задумувався над його необхідністю, з’явилося наприкінці 2020 року. Однак до сьогодні відсутня відповідальність за його невиконання. Як відомо, якщо є обов’язкове правило, але відсутня відповідальність за його виконання, більшість буде ігнорувати вимогу.
ДТП з пішоходами відбувається досить часто. Ми розуміємо, що пішохід є менш захищеним, ніж водій в автомобілі. Наслідки ДТП з наїздом на пішохода зазвичай тяжкі або летальні. Велика кількість таких аварій відбувається в темну пору доби у т.ч. через недостатню видимість пішохода.
У Верховній Раді пропонують зменшити кількість ДТП з пішоходами за рахунок введення відповідальності за ігнорування пішоходами необхідності використовувати світлоповертаючі елементи.
Відповідний законопроект передбачає штраф за ігнорування вимог ПДР пішоходами, які в темну пору доби, при недостатній видимості не використовують світлоповертаючі елементи в розмірі… 51 грн.
Як вважаєте, такий штраф за порушення ПДР змусить пішохода користуватися світлоповертаючими елементами?
Штрафи за порушення ПДР для пішоходів
Згідно ст. 127 КУпАП, непокора пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються, невиконання інших правил дорожнього руху має наслідком адміністративний штраф в розмірі 255 грн.
Якщо ж пішохід порушуватиме в стані сп’яніння, штраф уже становитиме 680 грн.
Якщо зазначені порушення призведуть до створення аварійної обстановки – штраф 850 грн. або громадські роботи на строк від 20 до 40 год.
Кримінальна відповідальність за порушення ПДР пішоходом
Пішоходу за порушення ПДР може загрожувати не тільки адміністративна відповідальність.
Пішохід як повноправний учасник дорожнього руху, який зобов’язаний знати й неухильно виконувати вимоги ПДР, є суб’єктом злочину, передбаченого ст. 291 КК, оскільки, зокрема, від його поведінки та дотримання ПДР залежить безпека на дорогах. Такої думки дотримується Верховний Суд.
Згідно ст. 291 Кримінального кодексу, порушення чинних на транспорті правил, що убезпечують рух, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, карається штрафом від 34000 до 85000 грн. або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до п’яти років.
Раніше адвокат по ДТП розповідав про те, яка передбачена кримінальна відповідальність за ДТП.
Щоб не пропускати важливі події, підпишіться на нас в соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал. Тут же й діліться вашими думками.