Безпека дорожнього руху, ДТП

Кримінальна відповідальність за автошини не по сезону – правила безпеки дорожнього руху

Уже на цьому тижні за прогнозом погоди – мороз і сніг. А це означає, що автомобілістам потрібно перезувати свій транспортний засіб в зимові шини. Сьогодні ми уникнемо технічної сторони питання чому потрібно змінити взуття на авто. Хоч саме ігнорування “техніки” (несезонні шини) дуже часто сприяє тяжким наслідкам (порушення правил безпеки дорожнього руху – ДТП з потерпілими).

Як не дивно, однак є велика кількість автомобілістів, які щиро вірять, що відсутня будь яка різниця між зимовими і літніми шинами. Найбільша проблема, переконати таких водіїв використовувати шини по сезону.

Якщо переконання не діють, дуже часто законодавець вдається до примусу, вводячи обов’язкове правило та відповідальність за його невиконання.

Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Словенія, Фінляндія, Чехія, Швеція, Хорватія, Норвегія містять вимогу до водіїв щодо обов’язкового використання зимових шин в зимовий період.

Українські Правила дорожнього руху чіткої вказівки водіям щодо зміни шин не дають. Немає чіткого правила, напевне й немає відповідальності. 

Законодавство України щодо обов’язку використання зимових шин

Стаття 286 Кримінального кодексу України, передбачає кримінальне покарання, якщо порушення вимог правил безпеки дорожнього руху призведе до травмування потерпілих або потерпілі загинуть. За такі порушення водію може загрожувати кримінальна відповідальність до десяти років позбавлення волі (до 12 років позбавлення волі, якщо винний водій перебуватиме у стані сп’яніння (ст. 286-1 КК)

Прямої норми, яка зобов’язує автовласника перезувати шини транспортного засобу по сезону у ПДР немає. Разом з цим, пункт 31.1 ПДР передбачає, що технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати 1) вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також 2) правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації.

Одним із стандартів безпеки дорожнього руху є Правила технічної експлуатації коліс та пневматичних шин колісних транспортних засобів категорій L, M, N, O та спеціальних машин, виконаних на їх шасі.

Згідно п. 20 розділу 5 цих Правил, у зимовий сезон на транспортному засобі категорій L, М1, М2 застосовуються зимові або всесезонні шини.

(згідно Постанови КМ України “Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються”, до колісних засобів категорії М належать самохідні колісні засоби, що мають не менш як чотири колеса та призначені для перевезення пасажирів (легкові автомобілі, автобуси)

Отже, як бачимо правила безпеки дорожнього руху все ж передбачають прямий обов’язок використовувати автомобільні шини за сезоном. Якщо в результаті використання водієм автомобільних шин не по сезону буде вчинений злочин, передбачений ст. 286 КК, водій має всі шанси понести кримінальну відповідальність.

ПДР також вимагає від водія дотримуватися під час користування автомобілем правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації. Практично кожна інструкція по використанню транспортного засобу містить вимогу щодо використання автомобільних шин по сезону.

Інструкція до автомобіля (яку практично ніхто ніколи не читає, як і до інших приладів), також є обов‘язковою до застосування.

Ну і не забувайте про договори автострахування. Страхові компанії собі не вороги, тому прописують у правилах страхування найбільш безпечні умови керування автомобілем, для можливості в майбутньому отримати страхове відшкодування. В тому числі прописуються правила використання автомобільних шин по сезону.

Адміністративна, кримінальна відповідальність за ДТП з потерпілими та фінансове покарання

Отже, попри відсутність чіткої вимоги використання зимових шин, водії можуть нести відповідальність за невикористання таких.

При звичайній ДТП без потерпілих (стаття 124 КупАП), фактичною причиною якої може стати саме несезонна резина – адміністративний штраф в розмірі 850 грн. або позбавлення водійських прав на рік.

При ДТП з потерпілими (стаття 286 КК, ст. 286-1 КК) – починаючи зі штрафу від 51000 грн. з обов’язковим позбавленням водійських прав, закінчуючи позбавлення волі до 12 років з позбавленням водійських прав на 10 років. (детальніше про кримінальну відповідальність за ДТП)

І не забуваємо про фінансову відповідальність, коли доведеться з власної кишені нести суттєві витрати.

Раніше АвтоЮрист розповідав як сплатити штраф за порушення ПДР зі знижкою 50%.

Щоб не пропускати важливі події, підпишіться на нас в соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал.

Адвокат по ДТП т. 093 37-66-740 (WhatsApp, TelegramViber, iMessage, Signal)

Related Posts

Залишити відповідь