Безпека дорожнього руху, ДТП

Чи відмінили правило, що пішохід завжди правий

У Польщі відзвітували, що збільшилася кількість ДТП з пішоходами. Це відбулося після того, як минулого року на законодавчому рівні встановили значну перевагу для пішоходів.

В Україні також за жовтень-листопад суттєво збільшилася кількість ДТП з пішоходами. Адвокат по ДТП Богдан Глядик обговорив це питання в ефірі телеканалу Київ.

Пішохід завжди правий?

Водії, які проходили навчання в автошколах, пам’ятають, як нам нав’язували правило, що пішохід завжди правий. Я вперше про це почув, коли моя мама навчалася в автошколі. Тоді, будучи ще зовсім юним школярем я це запам’ятав.

Добре, що паралельно з цим, мене вчили поводитися на дорозі. В іншому випадку, користуючись правилом, що пішохід завжди правий, я б точно втрапив у якусь дорожньо-транспортну халепу.

Пізніше мене навчали правила, що пішохід завжди правий уже як кандидата у водії. І це тоді, коли я фактично був ще пішоходом. Та й навіть, отримавши право керувати транспортними засобами, я, навчений цього правила ПЗП, дуже часто стаю пішоходом.

І все б нічого, але правила “Пішохід завжди правий” ніколи не існувало! Взагалі, ніколи!

Правила передбачають випадки, коли пішохід може мати пріоритет. Але такого щоб такий пріоритет існував постійно немає.

Важко оцінити наслідки навчання правилу ПЗП. Але, на моє переконання, що велику кількість ДТП з пішоходами можна було б уникнути.

ПЗП скасували?

Наприкінці 2019 року у ЗМІ прокотилася гучна новина – правило ПЗП скасували. Причиною таких новин стало рішення Верховного Суду по цивільній справі. Суд визнав, що пішохід повинен компенсувати автовласнику завдану шкоду. Ця шкода виникла в результаті порушення пішоходом ПДР.

Увагу привертали саме до рішення Верховного Суду по цивільній справі. Однак, навіть, якщо припускати що це дійсно резонансна подія, вартує уваги точно не рішення по цивільній справі.

З огляду на дію правила ПЗП, в цій справі важливе рішення суду у справі про адміністративне правопорушення, яким пішохода було визнано винним в порушенні ПДР, в результаті чого транспортний засіб отримав пошкодження.

Чомусь вважається, що в пішохода є імунітет від відповідальності за порушення ПДР, особливо, якщо пішохід є учасником ДТП. Однак це не так.

Відповідальність за порушення ПДР

Існує багато рішень суду про притягнення пішохода як до адміністративної, так і кримінальної відповідальності за порушення ПДР.

Знаковим, у тому ж 2019 році, можна вважати, стало рішення Касаційного кримінального суду Верховного Суду, яким було затверджено вирок нижчих інстанцій. Це рішення абсолютно оминули увагою ЗМІ.

Верховний Суд затвердив притягнення пішохода до кримінальної відповідальності за порушення ПДР. В цьому рішенні Верховний Суд констатував, що пішохід як повноправний учасник дорожнього руху, зобов’язаний знати й неухильно виконувати вимоги ПДР та є суб’єктом злочину, оскільки, зокрема, від його поведінки та дотримання ПДР залежить безпека на дорогах.

Як бачимо, правила, що пішохід завжди правий – не існує. Його не скасовували, так як його й не існувало. Навчання такому правилу, на мою думку як адвоката по ДТП, як учасника дорожнього руху, є дуже шкідливим для безпеки дорожнього руху.

Пішоходів притягають до відповідальності за звичайні порушення ПДР. Напевно погоджуся, що потрібно в цьому напрямку компетентним органам працювати більш наполегливо.

Пішоходів притягають до адміністративної і кримінальної відповідальності за порушення ПДР, що призвели до пошкодження майна, транспортних засобів. Але по таких справах є нюанс.

Саме по ДТП з пішоходами, притягнення до відповідальності пішохода не завжди можливе, оскільки у протистоянні автомобіля і пішохода, останній не завжди залишається живим.

Для того щоб пішохода притягнути до кримінальної відповідальності, пошкодження транспортного засобу недостатньо. Повинні настати інші тяжкі наслідки, напр., потерпілий повинен отримати тяжкі травми чи загинути.

Від зіткнення пішохода з автомобілем, тяжкі наслідки переважно саме для пішохода.

Для притягнення пішохода до відповідальності потрібна додаткова ініціатива автовласника. На жаль, для того щоб правоохоронний орган почав складати матеріали про притягнення пішохода до відповідальності, зазвичай потрібна активність автовласника або адвоката по ДТП, який представляє автовласника.

Але, імунітету від притягнення до відповідальності за порушення ПДР у пішохода немає.

Раніше адвокат по ДТП розповідав, що парламент готується значно посилити контроль і відповідальність за наявністю полісів автострахування.

Щоб не пропускати важливі події, підпишіться на нас в соціальних мережах: Facebook, Instagram і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал.

Адвокат по ДТП т. 093 37-66-740 (WhatsApp, TelegramViber, iMessage, Signal)

Related Posts

Залишити відповідь