Повернення водійських прав

З якого часу починається відлік строку позбавлення водійських прав?

Строк позбавлення водійських прав на рік – найчастіша санкція по справах про адміністративні правопорушення, в яких передбачено позбавлення права керувати транспортними засобами. Переважно таке покарання застосовують до водіїв, яких суд визнав винним згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП. Ця норма передбачає відповідальність за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння, керування транспортним засобом в стані наркотичного сп’яніння або за відмову пройти огляд на стан сп’яніння.

Серед водіїв, рішення по справах про позбавлення водійських прав яких уже вступили в силу, найчастіше виникає питання, а з якого часу починає відлік строк позбавлення водійських прав: з моменту коли патрульні поліцейські вилучили водійські права чи з моменту винесення рішення суду?

Постанова суду про позбавлення права керувати транспортними засобами не містить інформації до якої конкретної дати водія позбавлено водійських прав. Судове рішення у справах про адміністративні правопорушення містить тільки строк позбавлення прав. Саме тому у водіїв виникає нерозуміння порядку виконання цього рішення.

Юридична консультація адвоката по ст. 130 КУпАП

Отже, якщо патрульний поліцейський виявив, на його думку, порушення водієм, за яке передбачено позбавлення водійських прав (це лише думка патрульного поліцейського. Він не приймає остаточного рішення по таких справах. Поліцейський лише фіксує обставини справи і передає справу в суд, який прийматиме рішення чи винний водій і, якщо винний, яке покарання до нього застосувати. На стадії судового розгляду, справа може повернутися у позитивну для водія сторону), він тільки у встановленому законом порядку оформляє певні процесуальні документи, які передає в суд.

Скільки часу на притягнення до відповідальності

Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Наприклад, якщо водія звинувачують у вчиненні ДТП без потерпілих (ст. 124 КУпАП) чи у створенні аварійної обстановки (ч. 5 ст. 122 КУпАП), водія можуть позбавити водійських прав не пізніше як через три місяці після вчинення правопорушення. Якщо з моменту вчинення правопорушення пройшло більше 3 місяців, водія можуть визнати винним у його вчиненні, одна жодного покарання до нього не може бути застосовано.

До речі, ТУТ ви знайдете усі порушення ПДР, за які передбачено покарання у виді позбавлення водійських прав.

Однак є виняток щодо строків накладення адмінстягнення.

Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.

Також більші строки розгляду справ і можливості призначення покарання за кримінальні правопорушення, передбачені ст. 286 і 286-1 Кримінального кодексу. По кримінальних справах зазвичай слідчі повертають водію його посвідчення, за виключенням, якщо його затримали та обрали йому запобіжний захід у виді тримання під вартою, цілодобовий домашній арешт (так, по кримінальних справах ДТП можуть обрати запобіжний захід у виді тримання під вартою).

Чи позбавляє права керувати поліцейський

Коли патрульний поліцейський вилучив у водія посвідчення водія, він не позбавив водія права керувати транспортними засобами. Водій і далі має право здійснювати керування автомобілем. Замість вилученого посвідчення водія, видається Тимчасовий дозвіл на право керувати транспортними засобами. Зазвичай строк такого дозволу – 3 місяці. Разом із паспортом, такий дозвіл фактично замінює посвідчення водія на час розгляду справи в суді.

Якщо суд виправдав водія, зрозуміло, що тимчасовий дозвіл обмінюється на посвідчення водія.

Якщо ж протягом строку дії тимчасового дозволу суд першої інстанції не встиг розглянути справу (окрім ст. 130 КУпАП), водій отримує в суді відповідну довідку і також обмінює тимчасовий дозвіл на посвідчення водія.

Може таке бути, що районний суд розглянув справу, вклавшись у строк дії тимчасового дозволу (і у три місяці, відведені на накладення адміністративного стягнення), однак водієм подана апеляційна скарга на постанову суду про позбавлення водійських прав, а строк дії тимчасового дозволу закінчився.

В такому випадку, водій може взяти довідку в апеляційному суді, що ним подана апеляційна скарга і суд ще не розглянув справу або надати повістку про дату судового засідання по розгляду його апеляційної скарги і він може продовжити строк дії тимчасового дозволу.

Продовжити строк дії тимчасового дозволу, обміняти тимчасовий дозвіл на вилучене посвідчення водія можна в управлінні патрульної поліції, співробітники якої вилучили посвідчення водія.

Що важливо, увесь цей час водій не позбавлений права керувати транспортними засобами. Навіть, якщо строк дії тимчасового дозволу закінчився, але немає рішення суду, яке набрало законної сили про позбавлення водія права керувати, і водій не продовжував його дію, водій не вважається таким, що позбавлений права керувати.

З якого часу водій позбавлений права керувати транспортними засобами

Водій позбавлений права керувати транспортними засобами з моменту коли постанова суду вступила в силу.

Якщо районний суд по справі про адмінправопорушення позбавив водія права керувати транспортними засобами, таке рішення вступає в силу через 10 днів після його ухвалення. Якщо водій не подає апеляційної скарги на таке рішення, відлік строку позбавлення прав розпочинається на 11 день після прийняття районним судом відповідної постанови.

Протягом десяти днів особа може подати апеляційну скаргу на таке рішення. Тоді воно не вступає в силу.

Є випадки, коли строк на подачу апеляційної скарги можна поновити (напр., особа не знала про дату розгляду справи і про прийняте судом рішення. В такому випадку строк на подачу скарги повинен відраховуватися з моменту коли водій дізнався або міг дізнатися про наявне рішення. Але для цього існує певна процедура). Однак, за загальним правилом, інформацію про те, що особа позбавлена права керувати у відповідну базу буде внесено після закінчення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції. Внесення в базу є дуже важливим, чому – нижче.

Якщо водій подав апеляційну скаргу на судове рішення, але апеляційний суд залишив постанову районного суду в силі, вона набирає чинності з наступного дня після прийняття рішення судом апеляційної інстанції. Відповідно, строк позбавлення прав починає відраховуватися з наступного дня після винесення рішення апеляційним судом.

Адвокат 093 37-66-740 (WhatsApp, TelegramViber, iMessage, Signal)

Проста математика

Напр., поліцейський вилучив водійське посвідчення 01 січня 2022 року. Тимчасовий дозвіл зазвичай виписують до 31 березня 2022 року.
Накласти адміністративне стягнення (штраф, адміністративний арешт, позбавлення водійських прав) суд може: 1) до 31 березня 2022 року або 2) до 31 грудня 2022 року (по ст. 130 КУпАП).
Якщо по ст. 130 КупАП суд не розглянув справу до 31 березня 2022 року (закінчується строк дії тимчасового дозволу) або якщо суд першої інстанції розглянув справу (по всіх статтях КУпАП, по яких передбачено позбавлення прав), але водій подав апеляційну скаргу і апеляційний суд ще не розглянув справу, водій має право звернутися до патрульної поліції щоб йому продовжили строк дії тимчасового дозволу.
Якщо районний суд прийняв постанову про позбавлення водія права керувати транспортними засобами на один рік 10 лютого 2022 року і водій не подав апеляційну скаргу на таке рішення, строк позбавлення водійських прав розпочинає свій відлік з 21 лютого 2022 року і закінчиться 20 лютого 2023 року.
Якщо водій подав апеляційну скаргу на рішення районного суду і апеляційний суд залишив постанову районного суду про позбавлення прав в силі 14 квітня 2022 року, строк відліку позбавлення прав розпочнеться з 15 квітня 2022 року і закінчиться 14 квітня 2023 року.
Якщо наприклад, районний суд по ст. 130 КУпАП виніс постанову про позбавлення водія водійських прав 31 грудня 2022 року і водій не буде оскаржувати таке рішення, строк позбавлення водійських прав розпочне йти з 11 січня 2023 року. Якщо при цьому водій подасть апеляцію, і, наприклад, апеляційний суд залишить рішення суду першої інстанції в силі 14 квітня 2023 року, то відлік строку позбавлення прав розпочнеться з 15 квітня 2023 року і закінчиться 14 квітня 2024 року.

Що буде, якщо керувати автомобілем, будучи позбавленим водійських прав

Дуже важливо розібратися, коли саме починає відлік строк, на який водія позбавлено водійських прав. Це також важливо з позиції того, щоб визначити, від коли водій вважається таким, що позбавлений права керувати транспортними засобами.

Згідно ч. 4 ст. 126 КУпАП, керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20400 грн.

Згідно ч. 5 ст. 126 КУпАП, повторне протягом року вчинення порушень, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 40800 грн. з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п’яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Адвокат 093 37-66-740 (WhatsApp, TelegramViber, iMessage, Signal)

Related Posts