Отримали повідомлення, що декілька місяців тому ваш автомобіль зафіксовано камерами автоматичної фіксації порушень ПДР. Чи можете ви сплатити 50% штрафу?
Сплатити штраф за порушення ПДР з дисконтом 50% не так просто як здається на перший погляд. Давайте розберемо за яких умов автовласник може заплатити штраф за порушення ПДР зі знижкою.
Перша і найголовніша умова – дисконт на сплату штрафу розповсюджується виключно на порушення Правил дорожнього руху, які зафіксовані камерами автоматичної фіксації або на штрафи за порушення правил зупинки і парковки, які накладають інспектори з паркування. Усі інші постанови про накладення штрафів, які виносяться патрульними поліцейськими, оплачуються в повному розмірі.
Сплатити штраф, зафіксований камерою автофіксації зі знижкою можна в перші 10 днів… І ось тут починається найцікавіше: в перші 10 днів після чого?
Як оскаржити штраф за порушення ПДР.
Коли постанова в справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху виноситься патрульним поліцейським, водій одразу ж дізнається про те, що на нього наклали штраф. З цього моменту водій уже відраховує строки і вирішує чи він хоче оскаржити штраф за порушення ПДР (для цього є 10 днів щоб подати скаргу до суду про скасування штрафу), чи він готовий сплатити штраф (має 15 днів).
Але як бути, якщо порушення зафіксовано в автоматичному режимі, коли постанова не вручається одразу після фіксації порушення?
Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає, що у разі сплати відповідальною особою, або громадянином (резидентом) України, який ввіз на територію України транспортний засіб, зареєстрований за межами України, 50%розміру штрафу за постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), 1) до вручення такої постанови або отримання поштового повідомлення про вручення або 2) про відмову в її отриманні, або 3) повернення поштового відправлення з позначкою про невручення, або 4) протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили така постанова вважається виконаною.
Фактично закон виділяє 4 юридичних моменти, які дозволяють сплатити штраф з дисконтом.
Перші три – умови, коли автовласник ще не отримав постанову про накладення штрафу за порушення ПДР, а дізнався про наявність штрафу з інших джерел (застосунок ДІЯ, електронний кабінет водія, інші мобільні застосунки, телеграм канали).
Четверта умова пов’язана з отриманням автовласником паперової постанови про накладення адмінстягнення або з отриманням поліцією поштового повідомлення з позначкою про невручення листа. З моменту фактичного отримання постанови поштовим листом, чи отримання повідомлення про невручення, розпочинаються строки для її виконання чи оскарження в суді.
Закон визначає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), набирає законної сили після 1) її вручення особі (може бути вручена як поліцейським, так і отримана поштою) або 2) отримання поштового повідомлення про вручення або 3) про відмову в її отриманні, або 4) повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.
Здавалося, все ж чітко, зрозуміло: сплатити 50% штрафу за порушення ПДР можна протягом 10 днів після отримання постанови.
Постанова в справі про адміністративне правопорушення, за порушення ПДР, які зафіксовані в автоматичному режимі повинна протягом 3 днів з моменту фіксації порушення бути оформленою і відправленою власнику. Але, дуже часті випадки, коли автовласники отримують такі постанови через 3-4 місяці. Автовласники отримують одночасно по 3-8 постанов.
У практиці юридичної компанії АвтоЮрист був випадок, коли автовласник отримав через 3,5 місяці з дати винесення останньої постанови про накладення штрафу за порушення ПДР, зафіксованого в автоматичному режимі, одразу 15 постанов.
Природно, що автовласник має бажання платити менше коштів і хоче скористатися правом на дисконт. Заходить в застосунок ДІЯ чи інший і, при спробі сплатити штрафи бачить, що у нього уже відсутня можливість платити 50%.
Суть проблеми в тому, що всі застосунки (у т.ч. й банківські), вважають, що постанова вступає в силу в момент вчинення правопорушення, а тому сплатити 50% штрафу за такою постановою можна протягом 10 днів з моменту вчинення правопорушення. Хоч юридично це не зовсім не так.
Нажаль, в даному випадку вихід тільки один: йти безпосередньо у відділення банку і сплачувати штрафи за реквізитами, вказуючи конкретну суму, яку бажаєте сплатити (тобто 50% від суми, вказаної в постанові), або платити через банківські застосунки, створюючи окремий платіж із самостійним зазначенням усіх реквізитів (касир в банку може справитися з цим краще через частоту таких операцій). При сплаті через застосунок, будьте дуже уважні щоб все правильно вказати, так як в майбутньому можуть виникнути проблеми із доказуванням здійснення такого платежу.
Обов’язково потрібно зберігати всі квитанції про сплату і постанови, поштовий конверт, в якому ви отримали ці постанови. Не виключено, що в такій ситуації, ваші постанови можуть передати до виконавчої служби, як не повністю виконані. В такому випадку потім потрібно буде ще доказувати, що ви виконали ці постанови згідно закону.
Поштовий конверт з постановами є доказом коли вам ці постанови відправили і коли ви їх отримали. Щодо доказу дати отримання, це діє, якщо поліцейські виконали вимоги законодавства і відправили цінний лист (зі штрихкодом), а не звичайний. Але конверт зберігайте все одно.
Отже, напевно як підсумок., наші рекомендації:
Старайтеся хоча б один раз в тиждень перевіряти найвність штрафів за порушення ПДР через застосунок ДІЯ, електронний кабінет водія, банківські чи інші застосунки, телеграм канали.
Якщо ви розумієте, що є хоча б найменший шанс, що ваш автомобіль міг бути зафіксований за порушенням ПДР (в наших реаліях – за перевищенням швидкості. Є ще одна камера в Києві, яка фіксує рух смугою громадського транспорту), перевіряйте застосунки кожного дня.
Якщо так сталося, що ви отримали штраф за порушення ПДР через тривалий час після самого правопорушення і бажаєте сплатити його пільговий розмір, робіть це безпосередньо через банк, так як автоматичні платежі через застосунки можуть не дозволити сплатити 50% розміру штрафу.
Після сплати, обов’язково зберігайте квитанції про сплату, постанови і поштовий конверт, в якому отримали постанови.
І останнє: вивчіть нарешті адреси розташування камер автоматичної фіксації порушень ПДР – вони усі ось ТУТ.
Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал