Розглядаючи чергову касаційну скаргу по справі за обвинуваченням водія в порушенні правил безпеки дорожнього руху (ст. 286 КК), Касаційний кримінальний суд ВС встановив, що у Верховному Суді існують різні думки щодо призначення як додаткового покарання у виді позбавлення водійських прав особам, які не мали посвідчення на право керування автомобілем взагалі або щодо певної категорії транспортних засобів зокрема.
Так, у постанові колегії суддів Другої судової палати від 22 січня 2019 року суд змінив рішення місцевого та апеляційного судів в частині призначення засудженому додаткового покарання за ч. 3 ст. 286 КК України у виді позбавлення права керувати транспортним засобом, оскільки засуджена особа взагалі не отримувала посвідчення водія на право керування транспортними засобами.
У постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 01 лютого 2022 року суд залишив без зміни рішення місцевого та апеляційного судів, яким особу було засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки без позбавлення права керувати транспортними засобами. Своє рішення суд мотивував тим, що, оскільки особа не мала права керувати транспортним засобом, суд дійшов обґрунтованого висновку щодо не призначення додаткового покарання у виді позбавлення водійських прав.
Натомість у постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 28 листопада 2019 року, колегія суддів погодилася з рішеннями місцевого та апеляційного судів й залишила їх без зміни в частині призначення особі, засудженій за ч. 2 ст. 286 КК України, додаткового покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, хоча така особа не мала права керування транспортними засобами категорії «А» (мотоцикл), керуючи яким ця особа й вчинила кримінальне правопорушення.
Проаналізувавши зазначені позиції, цього разу колегія суддів Касаційного кримінального суду вирішила не підтримати позицію, викладену у двох перших з указаних вище постанов ККС ВС. Натомість суд вважає обґрунтованою позицію, викладену в третій з наведених вище постанов, оскільки саме в цьому випадку у повній мірі перспективно реалізується превентивна функція вказаного додаткового покарання.
Суд прийшов до висновку, що згідно з чинними положеннями кримінального закону у випадку, коли Кримінальним кодексом передбачено можливість призначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами, суд, визнаючи особу винуватою у вчиненні відповідного злочину, має право призначити їй таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений отримував раніше посвідчення на право керування транспортними засобами взагалі або щодо транспортних засобів певної категорії зокрема.
Приймаючи відповідне рішення, колегія судді вказує, що на їх думку, кримінальний закон жодних законодавчих заборон чи обмежень щодо призначення додаткового покарання за описаних вище умов.
Що ж, питання щодо призначення додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, яка такого права не мала залишається відкритим. Підозрюємо, що крапку в цьому повинна поставити Велика палата Верховного суду.
На даний час, наша позиція залишається такою, що не можна позбавити права, якщо особа такого права немає. Як бачимо, частина суддів як районних, апеляційних судів, так і Верховного суду також підтримують таку позицію.
Якщо вам потрібна консультація адвоката по ДТП, звертайтеся до нас. Наші професійні адвокати з великим досвідом у цій галузі нададуть вам кваліфіковану юридичну консультацію та допомогу у вашій справі.
Юридична консультація адвоката по ДТП
У нас також доступна юридична консультація адвоката онлайн через популярні мобільні месенджери (WhatsApp, Telegram, Signal, Viber), а також платформи відеозв’язку (Skype, Meet, Teams, FaceTime, Zoom та інші). Це дозволяє нам забезпечити доступ до професійної юридичної допомоги по ДТП (ст. 124 КУпАП, ст. 286, 286-1 КК) незалежно від вашого місцезнаходження, навіть якщо ви не знаходитесь у Києві.
Будьте впевнені, що наш адвокат по ДТП зробить все можливе, щоб захистити ваші інтереси та отримати найкращі результати. Не вагайтеся звертатися до нас для отримання консультації та отримання правової допомоги. Ми завжди готові допомогти вам у складних правових ситуаціях.
Телефонуйте: 093 37-66-740 (WhatsApp, Telegram, Viber, iMessage, Signal). Слідкуйте за нами в соціальних мережах: Facebook, Instagram, LinkedIn і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал.
Раніше АвтоЮрист розповідав чи потрібний адвокат по ДТП у кримінальній справі.