Тоді, коли юрист в справах про стягнення шкоди при ДТП, нарешті визначилися з кого таку шкоду стягувати (винуватця ДТП чи зі страхової компанії), Верховний Суд вирішим зробити життя веселішим. Адвокат по ДТП зацінив жарт.
Спір про те чи може потерпілий напряму стягнути завдану в ДТП шкоду з особи, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, не новий. У 2018 році Велика Палата Верховного Суду, як тоді здавалося, поставила крапку в цьому питанні.
В червні 2023 року, колегія судді Другої палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду прийняла рішення, за яким постановила, що повністю нормально, якщо потерпілий в ДТП буде стягувати отриману в ДТП шкоду напряму з винуватця.
Суд вирішив, що потерпілий може самостійно обирати куди йому звертатися за отриманням відшкодування. Він може звернутися до особи, що завдала шкоди, з вимогою про відшкодування або звернутися до страховика, у якого особа, яка завдала шкоди, застрахувала свою цивільну відповідальність, з вимогою про виплату страхового відшкодування.
Позиція Верховнішого Верховного Суду
Однак, в даному випадку позиція колегії суддів ВС дещо дивна. Цей спір, ще у 2018 році вирішила Велика Палата Верховного Суду. Тоді було постановлено, що покладання обов`язку з відшкодування шкоди у межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності.
Фактично, Велика Палата ВС чітко вказала, що потерпілий повинен звертатися за стягненням відшкодування до страхової компанії, в якій винний в ДТП водій застрахував свою відповідальність. І тільки, якщо страхової виплати недостатньо для покриття отриманих збитків, решту повинен сплатити винуватець ДТП.
Доречі, у 2022 році Велика Палата ще раз висловилася з цього питання. Тоді судді зазначили, що відшкодування шкоди особою, яка її завдала, можливе лише за умови, що згідно із Законом у страховика не виник обов’язок з виплати страхового відшкодування чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика.
В останньому випадку обсяг відповідальності страхувальника обмежений різницею між фактичним розміром завданої шкоди і сумою страхового відшкодування. Покладення обов`язку з відшкодування шкоди в межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності.
Після рішення 2018 року, Верховний Суд регулярно дотримувався викладеної позиції.
На рахунку адвокатів по ДТП юридичної компанії АвтоЮрист десятки судових рішень на користь водія, який винний в ДТП, по справах, в яких потерпілі хотіли стягнути отриману шкоду, в межах страхових сум, напряму з винного в ДТП водія.
Раніше адвокат по ДТП розповідав про кримінальну відповідальність за ДТП.
Зверніться до нас сьогодні, і ми з радістю надамо вам професійну юридичну підтримку: номер телефону 093 37-66-740 (мессенджери WhatsApp, Telegram, Viber, iMessage, Signal).
Слідкуйте за нами в соціальних мережах Facebook, Instagram (тут же можете зв’язуватися з нами), підписуйтеся на наш YouTube та Telegram-канал.