Автострахування, ДТП

Страхові компанії платитимуть до 160 мільйонів гривень за договором обов’язкового автострахування

Новий закон про обовʼязкове автострахування - консультація адвоката по ДТП онлайн

У травні 2024 року Верховна Рада України ухвалила новий закон про обов’язкове автострахування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, який набуде чинності з 1 січня 2025 року.

Новий закон про автострахування в Україні передбачає значне збільшення страхових сум для компенсації шкоди, завданої життю, здоров’ю та майну потерпілих, завданої в ДТП. Важливо зазначити, що ці зміни будуть впроваджуватися поетапно і залежать від членства України в Європейському Союзі та завершення воєнного стану.

Страхові суми згідно з новим законом:

1. Шкода, завдана життю та здоров’ю:

– З 1 січня 2025 року: страхова сума складає 500 тисяч гривень на одну потерпілу особу та 5 мільйонів гривень на один страховий випадок.

– З 1 січня 2026 року (але не раніше завершення воєнного стану): страхова сума збільшиться до 1 мільйона гривень на одну потерпілу особу та 20 мільйонів гривень на один страховий випадок.

Після вступу України до ЄС:

– З 1 січня наступного року: 10 мільйонів гривень на одну особу та 50 мільйонів гривень на один випадок.

– З 1 січня другого року: 20 мільйонів гривень на одну особу та 100 мільйонів гривень на один випадок.

– З 1 січня третього року: 32 мільйони гривень на одну особу та 160 мільйонів гривень на один випадок.

2. Шкода, завдана майну:

– З 1 січня 2025 року: страхова сума становить 250 тисяч гривень на одну особу та 1,25 мільйона гривень на один страховий випадок.

– З 1 січня 2026 року (але не раніше завершення воєнного стану): страхова сума збільшиться до 2 мільйонів гривень на один випадок.

Після вступу України до ЄС:

– З 1 січня наступного року: 10 мільйонів гривень на один випадок.

– З 1 січня другого року: 16 мільйонів гривень на один випадок.

– З 1 січня третього року: 32 мільйони гривень на один випадок.

Страхова сума за шкоду, завдану життю та здоров’ю потерпілих осіб, складатиме не менше 1,3 мільйона євро на одну особу та 6,45 мільйонів євро на один страховий випадок незалежно від кількості потерпілих осіб. За шкоду, завдану майну потерпілих, страхова сума буде становити не менше 1,3 мільйона євро на один страховий випадок. Однак, ці зміни вступлять в дію з 1 січня року, що настає через п’ять років після вступу України до Європейського Союзу.

Національна поліція України перевірятиме наявність чинних договорів страхування під час регулювання дорожнього руху та оформлення матеріалів щодо порушень ПДР і ДТП. Закон готує фундамент для фіксації відсутності полісу страхування в автоматичному режимі. Деталей нема, але все зводиться до того, що за відсутність полісу будуть штрафувати, як сьогодні за перевищення швидкості – камерами автоматичної фіксації порушення ПДР.

Закон впроваджує пряме врегулювання страхових випадків. Якщо ДТП відбудеться за участю двох транспортних засобів, потерпілий може одразу звертатися до своєї страхової компанії, щоб отримати страхове відшкодування. Це значно спростить та пришвидшить процес отримання страхової виплати.

Це також повинно сприяти очищенню ринку від ненадійних страховиків. За умови, що ваш страховик сплачуватиме вам як потерпілому страхове відшкодування, з великою ймовірністю ви обиратимете кращу страхову компанію, замість купувати абиякий поліс “для поліцейських”.

Важливим нововведенням є виплата страхового відшкодування МТСБУ. Сьогодні, у випадку, якщо страхова компанія позбавлена права здійснювати діяльність з ОСЦПВ, є неплатоспроможною і, відповідно, не виплачує страхове відшкодування, МТСБУ не може здійснити страхові виплати за такого страховика. Бюро може виплатити тільки після визнання страхової компанії банкрутом та її ліквідації.

Новий закон передбачає, що МТСБУ зможе виплатити шкоду, навіть якщо страховика позбавили права займатися відповідною діяльністю (на день ДТП), і він просто не виплачує, у визначені законом строки, відшкодування. Тобто уже не потрібно буде очікувати ліквідації компанії.

У разі зміни власника транспортного засобу договір обов’язкового страхування зберігає чинність до закінчення строку його дії. Права та обов’язки страхувальника переходять до нового власника. Однак є важлива умова: у разі зміни власника забезпеченого транспортного засобу новий власник зобов’язаний протягом 15 календарних днів з дня набуття права власності на транспортний засіб письмово повідомити про це страховика та надати страховику свої особисті дані.

Зменшено строк, протягом якого страхова компанія повинна здійснити відшкодування. Страхове відшкодування повинно бути виплачено протягом 60 днів з дня подачі заяви про страхове відшкодування і всіх необхідних документів.

Страхова компанія повинна надати список документів, які заявник повинен подати. Якщо протягом 30 днів після подання документів страхова компанія не повідомила заявника про необхідність надання додаткових документів, вважається, що заявник подав усі документи і страховик уже не може відмовити у виплаті через неподання документів.

Це не всі зміни нового закону, а напевно найосновніші для водіїв та автовласників. Однак, вони повинні надати більше захисту страхувальникам-власникам транспортних засобів та сприятимуть покращення усієї системи обовʼязкового автострахування в Україні. 

Раніше АвтоЮрист розповідав про те як оформити європротокол.


Юридичний бутик АвтоЮрист пропонує комплексну правову допомогу водіям та автовласникам з питань ✅ отримання страхового відшкодування по ДТП, ✅ врегулювання відносин із страховими компаніями, а також ✅ стягнення матеріальної шкоди, завданої в результаті дорожньо-транспортної пригоди. Наша команда надає юридичні консультації онлайн і пропонує професійні послуги адвокатів по ДТП, допомагаючи вам захистити свої права та інтереси.

Записатися на юридичну онлайн консультацію дуже легко. Просто напишіть нам: