ДТП

Адвокат по ДТП: чи можливі угоди у кримінальних справах по ДТП

Угоди в кримінальних справах по ДТП - адвокат по ДТП

У випадку, якщо в ДТП хоча б один із потерпілих отримав травми середньої тяжкості, ця аварія буде розслідуватися в межах кримінального провадження. Чи можливо укласти угоду з потерпілим чи слідством у такій кримінальній справі по ДТП?

ДТП – це серйозне правопорушення, і, залежно від наслідків аварії, винуватцю може загрожувати кримінальна відповідальність. 

Яка кримінальна відповідальність за ДТП передбачена статтями 286 та 286-1 Кримінального кодексу України, наш адвокат по ДТП титально відповів тут.

Питання, яке часто турбує водіїв, яких підозрюють чи обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення, – чи можна уникнути суду, якщо потерпілі не мають претензій?

Всі ми розуміємо, що ДТП – ненавмисний злочин. Водій, який винен у ДТП, не мав прямого умислу вчинити аварію. Якщо ж такий умисел був, це вже інша кваліфікація згідно з кримінальним кодексом.

Часто винуватець ДТП повністю визнає свою вину, розкаюється у вчиненому і відшкодовує потерпілим завдану шкоду. Проте справа все одно передається до суду. В суді відбувається розгляд справи, досліджуються докази, допитуються свідки, інколи експерти. У результаті судового розгляду суддя постановляє вирок, яким визнає водія винним. Часто додатково ще й позбавляючи права керувати транспортними засобами.

А чи можливо уникнути всього цього?

Кримінальне законодавство передбачає можливість укладення угод у кримінальних провадженнях. Вони бувають двох видів:

1. Угода про примирення між потерпілим та підозрюваним або обвинуваченим.

2. Угода між прокурором та підозрюваним або обвинуваченим про визнання винуватості.

Однак для того, щоб такі угоди можна було укласти, повинні бути дотримані певні умови.

Перш за все, законом заборонено укладати угоди у кримінальних провадженнях за статтею 286-1 Кримінального кодексу України. Тобто, якщо водій, під час дорожньої аварії, перебував у стані алкогольного чи наркотичного спʼяніння, він не зможе укласти угоду.

Покарання за такі правопорушення передбачає тільки реальне позбавлення волі. Умовне покарання (звільнення від відбування покарання з випробуванням) не можливе. Тому в таких справах або необхідно працювати над отриманням мінімального строку позбавлення волі, або доводити, що водій не винен у ДТП.

Важливо! Стан спʼяніння водія не робить його автоматично винним у ДТП. Це лише додаткова кваліфікуюча ознака кримінального правопорушення.

Угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим

Угода про примирення може бути укладена у провадженнях щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, а також у кримінальних провадженнях у формі приватного обвинувачення. 

Така угода укладається між підозрюваним або обвинуваченим і потерпілими. Важливо, що укладення такої угоди дозволяє закрити певні кримінальні провадження. У такому випадку підозрюваний чи обвинувачений не буде нести кримінальної відповідальності, передбаченої Кримінальним кодексом.

Також така угода дає право на звільнення від кримінального покарання у зв’язку із примиренням із потерпілим можливе, якщо підозрюваний чи обвинувачений вперше вчинив кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин.

У випадку з ДТП, нетяжким є злочин, передбачений частиною 1 статті 286 Кримінального кодексу України, за який, крім іншого, передбачено, як додаткове до основного покарання, обов’язкове позбавлення водійських прав.

Отже, якщо водій визнає свою вину у вчиненні ДТП, в якому потерпілий отримав травми середньої тяжкості, досягнувши примирення з потерпілим, кримінальне провадження може бути закрите, і водій не отримає жодного покарання, передбаченого Кримінальним кодексом.

Угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості

Така угода може бути укладена у кримінальних провадженнях щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів та тяжких злочинів.

У випадку з ДТП, кваліфікація за частиною 2 статті 286 КК України (потерпілі отримали тяжкі травми або один потерпілий загинув), частиною 3 статті 286 КК України (загинуло декілька осіб), такий вид угод можливий, оскільки ці злочини є тяжкими.

Хоч така угода про визнання винуватості укладається між прокурором і підозрюваним чи обвинуваченим, для її укладення обов’язково необхідна згода потерпілих.

Важливо, що в такій угоді сторони фактично погоджують покарання, яке буде застосоване до обвинуваченого, і умови його виконання. Тобто, сторони можуть погодити мінімальне покарання або звільнення особи від відбування покарання з випробувальним строком.

Ще одним учасником такої угоди є суд. Саме суд повинен затвердити таку угоду і на підставі неї постановити вирок.

Суддя має право не затвердити угоду. У такому випадку розслідування кримінального провадження і його розгляд у суді відбуваються за загальними правилами.

Однак, навіть при затвердженні угоди, якщо обвинувачений у подальшому не виконує її умов, суд може її скасувати.

Укладення угод у кримінальних провадженнях щодо ДТП може значно полегшити процес захисту прав водія та мінімізувати ризики надто суворих покарань. Однак, для успішного укладення таких угод необхідно врахувати всі юридичні нюанси та забезпечити відповідність вимогам закону. 

Якщо ви – учасник ДТП і вам необхідна юридична допомога, зверніться до адвокатів по ДТП юридичного бутика АвтоЮрист. Ми забезпечимо кваліфікований супровід угод по ДТП і захистимо ваші права на кожному етапі процесу. Для цього, просто звʼяжіться з нами зручним способом: