Автострахування

Коли поліс обовʼязкового автострахування не потрібний

поліс обовʼязкового автострахування - автоюрист

На території України забороняється експлуатація транспортного засобу без поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, чинного на території України, або міжнародного поліса (сертифіката) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (Зелена карта).

Тобто, усі транспортні засоби, які беруть участь в дорожньому русі повинні бути забезпечені діючим полісом обовʼязкового автострахування. У випадку потрапляння в ДТП, за загальним правилом, страхова компанія водія, який винний в такій дорожній аварії, здійснює страхове відшкодування потерпілим. 

Однак, існують винятки. Від обовʼязкового автострахування звільнені 1) учасники бойових дій, 2) постраждалі учасники Революції Гідності та 3) особи з інвалідністю внаслідок війни, що визначені законом, 4) особи з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також 5) особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю I групи, у її присутності. 

У випадку, якщо зазначені особи є винуватцями ДТП, відшкодування збитків, замість страхових компаній, здійснює Моторне (транспортне) страхове бюро України. 

Усі інші водії зобовʼязані керувати транспортними засобами, на які оформлено діючі поліси обовʼязкового автострахування. 

І тут виникає питання: поліс повинен бути «на водія» чи «на автомобіль»?

За загальним правилом, достатньо діючого поліса на транспортний засіб. Такий автомобіль стає «забезпеченим транспортним засобом» і ним може керувати будь який водій, але на законний підставах.

Але є виняток.

Закон надає право 50% знижки на придбання полісу обовʼязкового автострахування. Таке право мають: 1) учасники війни, 2) особи з інвалідністю II групи, 3) особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до I або II категорії, 4) пенсіонери. При цьому, забезпечений транспортний засіб має мати робочий об’єм двигуна до 2500 сантиметрів кубічних включно та належати такому пільговику на праві власності. 

У випадку, якщо транспортний засіб забезпечений згідно такого пільгового полісу, такий поліс поширюється тільки на такі пільгові категорії. А ще такий забезпечений транспортний засіб не можна за цим полісом, використовувати для платного перевезення пасажирів або вантажів.

Відповідальність за керування транспортним засобом без діючого поліса страхування, передбачена ч. 1 ст. 126 КУпАП і передбачає адміністративний штраф в розмірі 425 грн.

До речі, згадана норма КУпАП визначає покарання не тільки за керування авто без полісу страхування. За цією ж нормою можуть понести покарання водії, які звільненні від обовʼязкового автострахування та водії, які мають пільги, якщо вони не нададуть документи, які підтверджують їхнє звільнення від страхування чи на пільги. 

Також, якщо водія притягають до відповідальності згідно із ч. 1 ст. 126 КУпАП за порушення законодавства про обовʼязкове автострахування, транспортний засіб може бути тимчасово затриманим і доставлений на майданчик тимчасового зберігання ТЗ. 

Ну і звичайно ж – фінансове покарання. Водієві доведеться самостійно відшкодовувати завдану ним в ДТП шкоду. 

Раніше АвтоЮрист розповідав, що страхові компанії будуть платити до 160 млн. За договорами обовʼязкового автострахування. 

Записатися на юридичну консультацію до адвоката легко! Просто напишіть нам у зручний спосіб: