Автострахування, ДТП

Чи виплатить страхова компанія страхове відшкодування по ДТП, якщо у винуватця немає водійських прав

Чи виплатить страхова компанія відшкодування по ДТП - юридична консультація автоюриста онлайн

У випадку ДТП, в якій водій, винний у аварії, керував транспортним засобом без водійських прав, виникає питання, чи зобов’язаний страховик виплатити відшкодування.

Верховний Суд визначив, що страхова компанія зобов’язана виплачувати страхове відшкодування по ДТП, навіть якщо водій, який винний у аварії, керував транспортним засобом без водійських прав

Закон України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» встановлює, що особи, відповідальність яких застрахована, включають як страхувальника, так і інших осіб, які правомірно володіють забезпеченим транспортним засобом. Володіння вважається правомірним, якщо інше не встановлено законом або рішенням суду. Водночас страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров’ю та/або майну потерпілого.

У рішеннях Верховного Суду підкреслюється важливість розмежування понять правомірного володіння та правомірної експлуатації транспортного засобу. 

«Правомірна експлуатація транспортного засобу» – це право особи, яка має водійське посвідчення або інший документ, встановлений законом, експлуатувати транспортний засіб, тоді як «правомірне володіння транспортним засобом» надає особі лише прав щодо володіння транспортним засобом як річчю, але за відсутності в особи водійського посвідчення, або іншого документа встановленого законом, у такої особи відсутнє право на експлуатацію автомобіля.

В одній із цивільних справ, суд відмовив позивачу (потерпілому в ДТП) у задоволенні позову про стягнення страхового відшкодування, аргументуючи це тим, що водій, який винний в ДТП, не мав права керувати транспортним засобом. Однак Верховний Суд скасував це рішення, зазначивши, що правомірність володіння транспортним засобом не виключає правомірності експлуатації. Суд вказав, що володіння автомобілем може бути законним, навіть якщо особа не має водійських прав, за умови, що власник транспортного засобу добровільно передав його у володіння іншій особі. Тобто, незважаючи на відсутність водійських прав у водія, страхова компанія все одно зобов’язана виплатити відшкодування. 

Суд наголосив, що порушення публічно-правових норм, таких як відсутність водійських прав, не впливає на оцінку події як страхового випадку. Важливою умовою є наявність волі власника транспортного засобу щодо передачі його у володіння іншій особі.

Отже, навіть якщо винний в ДТП водій не отримував посвідчення водія (тобто прав керувати транспортними засобами), але володів транспортним засобом за згодою власника, ДТП є страховим випадком. Страхова компанія за тих обставин зобов’язана виплатити страхове відшкодування потерпілим

Права страховика у такому випадку захищені можливістю подати регресний позов до водія, який керував транспортним засобом без права на це.

Раніше АвтоЮрист розповідав, що страхові компанії платитимуть до 160 мільйонів гривень за договором обов’язкового автострахування.


Юридичний бутик АвтоЮрист пропонує комплексну правову допомогу водіям та автовласникам з питань ✅ отримання страхового відшкодування по ДТП, ✅ врегулювання відносин із страховими компаніями, а також ✅ стягнення матеріальної шкоди, завданої в результаті дорожньо-транспортної пригоди. Наша команда надає юридичні консультації онлайн і пропонує професійні послуги адвокатів по ДТП, допомагаючи вам захистити свої права та інтереси.

Записатися на юридичну онлайн консультацію дуже легко. Просто напишіть нам: